Arhavi Dikyamaç Köyü Yine Bir İlke İmza Atıyor

Arhavi Dikyamaç ( Kamparna) Köyü daha önce Doğu Karadenizde köy bazında ilk defa bir müze açmakla gündeme gelmişti. Bu sefer köy meydanına köyün geçmişteki yaşamlarını  konu alan  rolyef heykeller dikilmeye başlandı.

Seramik sanatçısı Özgür Yıldız’a ait çalışma Dikyamaç Köyü  yaşam tarzı müzesi önündeki alana konuldu. Bu heykelin devamının da geleceğini söyleyen Köy Muhtarı İdris Numanoğlu ” Şuan dikilen bu heykel Cumhurbaşkanlığı yaverliği yapmış değerli büyüğümüz rahmetli Tuğgeneral Yekta Numaonoğlu’na ait bir anıyı anlatmakta. Rölyefte, sırtta taşınan çocuk Yekta Numanoğlu.. Kış günü hastalanmış ve kar yağışının çok yoğun olduğu bir günde  doktora ulaştırılması için  imece bir çaba anlatılıyor burada.. Köy tabelasının sol tarafına da da köyün günlük yaşamından yine imece bir olayı anlatan bir rölyef heykel de dikilecek. Zannedersem günlük yaşamlarla ilgili bir heykel bu civarlarda ilk kez yine Dikyamaç Köyünde sergilenmiş olacak..

İşadamı mimar Şefki Numanoğlu’nun tüm masraflarını üstlendiği heykelin açılışını Kurban Bayramının üçüncü gününde yani 23 Ağustos günü yapacağımız 2. Dikyamaç Köyü Yaşam Tarzı Festivalinde açmayı düşünüyoruz.” dedi.

Alıntı: Arhavizyon